Akupunktura

Akupunktura jest świetnym sposobem leczenia bólu zarówno ostrego , jaki i przewlekłego dlatego coraz częściej stosowana jest w fizjoterapii.

Akupunktura to system leczenia wywodzący się ze starożytnych Chin. Polega na wbijaniu cienkich igieł w określone miejsca na skórze nazywane punktami akupunkturowymi, leżącymi na całym ciele.

Zgodnie z medycyną chińską, choroba powstaje w wyniku zaburzeń przepływu energii w meridianach, które są drogami rozprowadzającymi energię (Qi) i płyny ustrojowe po całym organiźmie, a nakłuwanie odpowiednich punktów przywraca swobodny przepływ energii, mobilizuje organizm do leczenia i do osiągnięcia stanu równowagi. Punkty akupunkturowe to biologicznie aktywne miejsca, które łączą się za pomocą sieci nerwów z poszczególnymi narządami.

Stymulacja punktów akupunkturowych ma działanie rozluźniające przeciwbólowe, przeciwzapalne. Nakłuwanie pobudza układ współczulny i przywspółczulny, przez co reguluje pracę narządów wewnętrznych, rozluźnia mięśnie gładkie. Podczas zabiegu następuje zwiększenie produkcji opioidów- endorfin i enkefalin, oraz neuromediatorów- serotonina, dopamina, adrenalina i inne, poprawa krążenia krwi, lepsze odżywienie tkanek, wzmocnienie układu odpornościowego, redukcja bólu i hamowanie procesów zapalnych.

*Dolegliwości bólowe ostre i przewlekłe mięśni, ścięgien, stawów ,

*Urazy sportowe

*Bóle kręgosłupa

*Bóle migrenowe, bóle zatok

*Bóle reumatyczne

*Zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją i pamięcią

*Stres,

*Depresja

*Dolegliwości układu pokarmowego i wydalniczego ( bóle brzucha, zaparcia, biegunki,problemy trawienne)

*Wspomagająco w leczeniu nadwagi oraz w leczeniu uzależnień.

Ciąża, rozrusznik serca, hemofilia, uogólnione choroby skóry, znaczne wyniszczenie organizmu, wiek niemowlęcy, czynna gruźlica, sarkoidoza, nowotwory, ostre stany gorączkowe nieznanego pochodzenia, choroby psychiczne.

Skuteczność akupunktury według Światowej Organizacji Zdrowia

https://tcmblog.pl/akupunktura/skutecznosc-akupunktury-wedlug-who/

Leczenie akupunktura choroby zwyrodnieniowej stawów

https://tcmblog.pl/akupunktura/sukcesy-akupunktury-w-leczeniu-choroby-zwyrodnieniowej-stawow/

Naukowe spojrzenie na akupunkturę

https://tcmblog.pl/akupunktura/naukowe-spojrzenie-na-punkty-akupunkturowe/

Physiotherapist doing acupuncture to a young woman on her back

Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się ze mną!